سلول های ایمنی انسان، شبیه به سلول های بنیادی عمل می کنند

محققان دانشگاه اوهایو نشان دادند که سلول های ایمنی انسان، عملکردی مشابه سلول های بنیادی دارند که به موجب آن می توانند التهاب های طولانی مدت را پایان بخشند و سبب تحریک ترمیم شوند.
بنابر این تحقیق، سلول های ایمنی بدن انسان می توانند مشابه سلول های بنیادی عمل کرده و انواع جدیدی از سلول ها را تولید کنند که برای ترمیم زخم و یا در شرایط التهابی مورد نیاز است. ماکروفاژها که سلول های ایمنی ایجادکننده التهاب هستند، می توانند رفتاری مشابه سلول های بنیادی داشته باشند. به هنگام وقوع زخم، ماکروفاژها به محل ضایعه مهاجرت کرده و به سلول های فیبروبلاست تبدیل می شوند. فیبروبلاست سبب تجمع کلاژن و عناصر دیگری می شوند که سلول های پوستی تازه تولید شده را قادر می سازند در فرآیند ترمیم شرکت کنند. مهمترین دستاورد این مطالعه، کشف تبدیل ماکروفاژ به فیبروبلاست در محل آسیب است.
در این مطالعه، مایع زخم از بیماران جداسازی شد، مجموعه‌ای از ماکروفاژها به آن اضافه شد که قابلیت تبدیل به فیبروبلاست را داشتند. بیمارانی که زخم آن‌ها قادر بود ماکروفاژها را به فیبروبلاست تبدیل کند، نسبت به بیمارانی که زخم آن‌ها فاقد این قابلیت بود، بهبود زخم بهتری داشتند. در بیماران بهبود یافته، شواهدی از تبدیل ماکروفاژ به فیبروبلاست مشاهده شد.
با این وجود، در دیابت، چنین فرایندی کارآمد نیست. مطالعات نشان می‌دهد که تغییر سلول‌های التهابی، به ‌سبب سیگنال‌هایی (microRNA-21) ایجاد می‌شود که از سلول‌های مستقر در پوست به سلول‌های ایمنی فرستاده می‌شود.
این مطالعه برای اولین بار نشان داد که سلول‌های ایمنی، منبع اصلی برای تولید فیبروبلاست‌های تولیدکننده کلاژن در محل آسیب هستند. هم‌چنین این مطالعه راه جدیدی را برای تعدیل التهاب مطرح کرد که همان تبدیل سلول‌های التهابی به سایر سلول‌هاست.