ممکن است به درمان بیماری MS یک قدم نزدیکتر شده باشیم!

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان دانشگاه کمبریج، امیدهای تازه ای جهت درمان بیماری صعب العلاج MS پدید
آمده است. آنها توانستند با جداکردن سلول های پوستی از موش های بالغ مبتلا به MS و تمایز آن به سلول های بنیادی عصبی(iNSC) و تزریق آن از طریق مایع مغزی نخاعی جوندگان، التهاب را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی (CNS) را ترمیم کنند.
دکتر پلوچینو، از گروه علوم اعصاب بالینی دانشگاه کمبریج، بر این باور است که استراتژی آنها می تواند نوید درمان MS و سایر بیماری های عصبی باشد. یافته های اخیر آنها در ژورنال Stem cell منتشر شده است.
بیماری MS یک بیماری پیشرونده عصبی است که بر اساس آن بیش از ۳/۲ میلیون نفر درسراسر جهان به آن درگیر هستند. درحالیکه عملکرد دقیق MS هنوز مشخص نشده است، تصور می شود التهاب عصبی موجب تخریب میلین یا ماده چربی شده که از الیاف عصبی محافظت می کند. در نتیجه، فیبرهای عصبی آسیب می بیند. این اختلال سیگنال های عصبی ایجاد می کند که نشانه های عصبی MS را شامل می شود. از جمله سوزش در صورت، اندام، یا مشکلات حرکتی، تعادل و هماهنگی.
در تحقیقات قبلی از سلول های بنیادی عصبی (NSC) برگرفته از جنین برای درمان MS استفاده می کردند ولی از آنجایی که سیستم ایمنی این سلول ها را به عنوان بیگانه تلقی کرده و آنها را از بین می برد، فکر محققان به استفاده از iNSC مشتق از پوست معطوف گردید.
این تحقیقات نشان داد که میزان سوکسینات ماده ای متابولیک که در بیماران MS به شدت افزایش می یابد و موجب التهاب در میکروگلیا می شود، به طور قابل توجهی کاهش یافت. از این رو، محققان امیدوارند با یافته های جدید خود راهی برای درمان این بیماری بیابند.