کاشت سلول های بنیادی مغز می تواند روند پیری را کند و طول زندگی را افزایش دهد!

دانشمندان با تزریق سلول های بنیادی مغز در حیوانات، توانستند فرآیند پیری را کند کنند. این دستاورد امیدهای جدیدی در دستیابی به راهکارهای موثر مقابله با بیماری های مرتبط با افزایش سن و همچنین افزایش طول عمر انسان ایجاد می کند.

کشف موفقیت آمیز اینکه هیپوتالاموس فرآیند پیری را کنترل می کند و موش های تحت تیمار ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر عمر کردند و سالم ماندند، محققان را امیدوار به راه انداختن مطالعات بالینی انسانی کرده است.

محققان کالج پزشکی آلبرت انیشتین نیویورک دریافتند با کاشت ایمپلنت های سلول های بنیادی می توانند نورون های جدید را تولید می کنند که به عنوان ترمزی در برابر افزایش سن موش های پیرتر عمل می کند. این روش موش ها را از لحاظ جسمی و روحی برای ماه ها سالم نگه داشت، زندگیشان را در مقایسه با حیواناتی که تیمار نشده بودند، ۱۰ تا ۱۵ درصد طولانی تر کرد.

این تحقیق پیشنهاد می دهد که روند پیری در سراسر بدن، توسط سلول های بنیادی که در ناحیه هیپوتالاموس مغز یافت می شوند، کنترل می شوند. این سلول ها به مرور زمان از بین می روند تا وقتی که در میانسالی کاملا حذف می شوند. بر این اساس، محققان به مشاهده آنچه بعد از تزریق سلول های بنیادی عصبی تازه در مغز موش های سالخورده رخ داد، پرداختند. این بار موش ها بیشتر از گروه کنترل زندگی کردند، عموما چندماه بیشتر که یک افزایش ۱۵ درصدی نشان داد. اگر درصد افزایش مشابهی در انسان به دست بیاید، یک فرد با امید به زندگی ۸۰ سال، می تواند ۹۲ سال زندگی کند.