بیماری ویتیلیگو

بیماری ویتیلیگو # (برص ـ #لک و پیس) است که یک اختلال تولید#رنگدانه ای است، در این بیماری سلول های #ملانوسیت (سلولهایی که رنگدانه تولید می کنند) در پوست، #غشاهای مخاطی و #شبکیه تخریب می شوند و در نتیجه لکه های در نواحی مختلف بدن ظاهر می شوند، حتی مویی که در نواحی مبتلا به ویتیلیگو رشد می کند، معمولاً سفید می شود.

حدود ۱ـ۲ درصد جمعیت دنیا یا ۴۰-۵۰ میلیون نفر، ویتیلیگو دارند. ۹۵% افراد قبل از ۴۰ سالگی علائم این بیماری را نشان می دهند. علت این بیماری کاملا شناخته شده نیست ولی بنظر می رسد در افراد مبتلا به بیماریهای #اتوایمیون شایعتر باشد، این بیماری تمام نژادها و هر دو جنس را یکسان تحت تأثیر قرار می دهد.

هدف از درمان ویتیلیگو بازگرداندن عملکرد طبیعی پوست در کنار بهبود وضعیت ظاهری بیمار می باشد. درمان های معمول مورد استفاده برای این بیماری معمولا ۶ تا ۱۸ ماه زمان نیاز دارند و سلول درمانی با#پیوند ملانوسیت های کشت داده شده در آزمایشگاه، جایگزینی سلول های ملانوسیت به صورت #اتولوگ و #آلوژن مسیر کوتاه تر و موثرتری در بهبود شرایط بیمار و ایجاد مسیری مناسب در راستای درمان کامل را فراهم می کند.

پژوهشکده رویان در سال ۲۰۰۹ #کارازمائی بالینی را در فاز ۳ با ۳۰۰ بیمار شروع و در سال ۲۰۱۵ به پایان رساند. در این مطالعه از ۱ سانتی مربع از پوست بیمار مبتلا به ویتیلیگو و از نواحی ای که رنگدانه پوست سالم است، #بیوپسی برداشته شده و سلول های ملانویست بصورت سوسپانسیون به ناحیه اپیدرم بیماران مبتلا در نواحی ای که رنگ پوست تغییر کرده تزریق شد.

از جمله محصولاتی که در این راستا و در ایران در حال طي مسيرهاي لازم، جهت بهره برداری باليني است میتوان محصول ریکالرسل را از شرکت #سل تك فارمد مثال زد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *