شرکت سل تک فارمد

سلول درمانی

شرکت سل تک فارمد

از آنجایی که امروزه در حوزه طب بازساختی، با استفاده از سلول های بنیادی، راهی نوین جهت درمان بیماری های صعب العلاج و ناتوان کننده پدید آمده و همچنین با استناد به نتایج ارزشمند کارآزمایی بالینی در پژوهشگاه رویان، نیاز به راه اندازی کارخانه ای جهت کشت و تولید سلول ها تحت استاندارد (GMP) جهت برطرف کردن نیاز بیماران دیده شد. از این رو، شرکت سل تک فارمد، نخستین شرکت دانش بنیان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با بهره گیری از توان علمی پژوهشگاه رویان و توان تجاری سازی شرکت دارویی برکت، در سال ۱۳۹۲ شروع به فعالیت کرد.

شرکت سل تک فارمد با حجم سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریالی، به ساخت واحدهای تولید سلولی در زمینی به وسعت ۱۰۰۰ متر مربع در جنوب تهران با بهره گیری از مشاوران داخلی و بین المللی جهت طراحی این سازه و ساخت آن، زیرنظر مهندسین ایران با همکاری متخصصین اروپایی انجام گرفت که می توان آن را بعنوان یک سازه بی نظیر در نوع خود در نظر گرفت.

این شرکت با داشتن ظرفیت تولید محصولات سلولی اتولوگ (خودی) ۳۰۰۰ بیمار در سال شروع به فعالیت کرده است که خط تولید محصولات آن شامل: محصول مزوستروسل برای درمان آرتروز، محصول رنیودرم سل برای رفع چین و چروک و فرورفتگی پوست، محصول ریکالرسل به منظور رفع لکه ها در بیماری ویتیلیگو، محصول منیوسل جهت بازسازی عضله قلب در بیماران دچار نارسایی قلبی و محصول لیپووس سل جهت ترمیم و بازسازی بدشکلی ها در نقاط مختلف بدن می باشد.

روش کشت سلول های بنیادی در حال حاضر، روش کشت در فلاسک های استریل مخصوص کشت است. اما از آنجا که تعداد بیماران در لیست انتظار بسیار است نیاز به ایجاد روشی است که بتوان تولید را به صورت چشمگیری افزایش داده تا پاسخگوی تقاضای بازار بود. بر این اساس هدف آن است تا با وارد کردن روش کشت سلول درون بیورآکتور، ظرفیت تولید را تا سال ۲۰۱۸ به ۵۰۰۰ بیمار در سال افزایش داد. از اهداف دیگر شرکت سل تک فارمد، جایگزین محصولات آلوژن (غیرخودی) تا سال ۲۰۲۰ خواهد بود که در این صورت با ورود تکنولوژی کشت سلول در بیورآکتور و احداث کارخانه جدید دارای اتاق تمیز با تعداد بیشتر می تواند ظرفیت تولید محصولات با منشا آلوژن را تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰۰ بیمار در سال افزایش داد.

همچنین تلاش هایی جهت صادرات دانش به کشورهایی همچون مالزی، هندوستان، قطر، عراق و سوریه صورت گرفته و ادامه دارد. این شرکت، پروژه های عمرانی در برخی بیمارستان های کشور همچون سلامت برکت در دست اجرا دارد تا با گسترش امکانات سلول درمانی، بتواند این دانش را در میان مردم جامعه قابل دسترس نماید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *