سلول درمانی و تحول در درمان بیماری قلبی

استفاده از سلول های بنیادی برای درمان بیماری های صعب العلاج از جمله بیماری قلبی ، یکی از امیدهای در حال تحقق بشر در حوزه علوم پزشکی است که روز به روز، افق های تازه ای از آن نمایان می شود. در مطالعه ای که توسط دکتر علیرضا قدسی زاد، رزیدنت جراحی قلب دانشگاه دوسلدورف آلمان، صورت گرفت به روش جدیدی از پیوند سلول های بنیادی بالغ به بیماران قلبی اشاره گردید.

در این روش بیمارانی که دچار بیماری قلبی ، ایسکمی عضلات قلبی (از بین رفتن سلول های میوکارد در نتیجه قطع جریان خون یا Myocardial-ischemia)) بودند و انجام عمل بای پس (Bypass)  برای آنان کارساز نبود صورت گرفت. در این روش سلول درمانی که همراه با عمل قلب باز است، ابتدا با نور لیزر، بافت عضلانی در ناحیه دچار ایسکمی تحریک شده و سپس سلول های بنیادی اخذ شده از خود فرد به اطراف ناحیه دچار آسیب تزریق می شوند تا ضمن تمایز به سلول های عضله قلبی، منظقه آسیب دیده را ترمیم نماید.

سلول های بنیادی +ACC133  از نمونه مغز استخوان لگن بیمار تهیه گردید و به روش ترانس اپی کاردیال (از بیرون عضله قلبی) به نقاط متعدد اطراف ناحیه ایسکمیک تزریق گردید. با توجه به نتایج ارزشمند بدست آمده می توان امیدوار بود که این روش درمانی برای بیمارانی که در مرحله نهای نارسایی قلبی قرار دارند و به علت سخت شدن دیواره عروق کرونری، رگ های درگیر به طور کامل بسته شده و به موقع تحت درمان بای پس قرار نمی گیرند استفاده کرد. در برخی حالات جراح تنها بعد از باز کردن قفسه سینه بیمار متوجه عدم کارایی روش بای پس برای درمان فرد می شود، در چنین مواردی می توان از پیوند سریع سلول های بنیادی به قلب بیمار، جان او را نجات داد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *