تحولی نو در جوان سازی و باز سازی پوست


🔴جوان سازی و بازسازی پوستی و یا برطرف سازی اسکار و آکنه، همواره چالشی پیش روی پزشکان #متخصص زیبایی بوده است. با توجه به اثر کوتاه مدت و یا خطر تحریک سیستم ایمنی درمان های موجود، استفاده از سلول های بنیادی پوست خود فرد به عنوان یک ماده پرکننده زنده با توانایی تولید #کلاژن (ماده اصلی جوانسازی پوست) برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ مورد بررسی قرار گرفت و با موفقیت همراه بود.

🔴از این رو، در سالهای اخیر، برای جوان سازی پژوهشگاه رویان مطالعاتی را راجع به تزریق سلول های #فیبروبلاست جداشده از پوست بیمار، تکثیر آن و تزریق در ناحیه فرورفتگی پوست مانند چین و چروک و یا محل زخم و آکنه آغاز کرده است و با توجه به نتایج ارزشمند حاصل از کارآزمایی های بالینی صورت گرفته، این روش را شیوه ای نوین و کارآمد در درمان این عارضه معرفی کرده است.

🔴مراحل درمانی به این گونه است که برای جوان سازی پوست ابتدا سلول های فیبروبلاست از قطعه کوچکی از پوست پشت گوش بیمار جداشده، در محیط کشت اختصاصی و در واحدهای تولید استریل تکثیر یافته که این مدت حدود ۶ هفته را در بر می گیرد. سپس سلول های تکثیر یافته مجددا به محل فرورفتگی تزریق می شود که این تزریق در ۳ نوبت صورت می گیرد. سلول های فیبروبلاست جدید شروع به تولید کلاژن کرده و محل #فرورفتگی یا نقص پوستی را پر می کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *