سلول های پانکراس ساخته شده بوسیله مهندسی بافت موفق به درمان موش های دیابتی شدند!

دیابت نوع 1 و سلول بنیادیدر یک مطالعه منتشر شده توسط  Cell Reports، دانشمندان برای اولین بار از فرآیندی جدید در مهندسی بافت موسوم به سلول های خود متراکم استفاده کردند. این مطالعه که توسط محققان بیمارستان کودکان Cincinnati آمریکا و به همکاری یاکاهاما ژاپن صورت گرفته است تکنولوژی را به دنیا معرفی می کند که سلول های هر انسان این توان را داشته باشند که به بافتی در خارج از بدن تمایز یابند.

دکتر Takebe پزشک متخصص مرکز سلول درمانی می گوید این روش ممکن است به عنوان یک استراتژی اصلی درمان برای دیابت نوع۱ عمل می کند که سالانه ۷۹۰۰۰ بیمار جدید در سال برای آن تشخیص داده می شود.

دانشمندان سیستم پردازش خود را با ترکیب سلول های ارگان انسانی (پانکراس، قلب و مغز)، سلول های موش و سلول های پرتوان القایی (iPSC) آزمایش کردند. آنها با ترکیبی از این ۳ نوع سلول و مواد ژنتیکی و بیوشیمیایی تشکیل دهنده جزایر پانکراسی موفق به ایجاد جزایر پانکراس در خارج از بدن شدند که بعد از پیوند آن به مدل موش های مبتلا به دیابت نوع ۱ بیماری این حیوانات را تا حدی حل و فصل کردند.

از آنجایی که پیوند جزایر پانکراسی در حال حاضر در انسان به دلیل مشکلات در بافت عروقی و خونریزی مقدور نبوده، امید است با ادامه روند این تحقیقات به نتایج ارزشمندی برای درمان بیماران دست یابیم.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *