بانداژ #بازسازی کننده در زخم #دیابتی

🔴سلول درمانی- زخم دیابتیدر بیماران دیابتی ممکن است یک #زخم ساده یا درد ناگهانی بسیار نگران کننده باشد و در نهایت منجر به قطع عضو یا مرگ شود. بر این اساس تیمی از دانشگاه Northwesternبا طراحی بانداژی از پروتئین پوستی توانستند به تسریع ترمیم زخم های دردناک و صعب العلاج بپردازند.

🔴راز نهفته در این بانداژ بازسازی کننده، وجود #پروتئین لامینین است که در اغلب بافت های بدن از جمله پوست مشاهده می شود. محققین این مطالعه دریافته اند که قطعه ای از لامینین به طول ۱۲ اسید آمینه موسوم به A5G81 برای فرایند بهبودی زخم حیاتی است. این توالی ویژه می تواند گیرنده های سلولی را فعال کند که منجر به چسبندگی، مهاجرت و تکثیر بهتر آن ها می شود. ادغام A5G81با یک بانداژ هیدروژلی آنتی اکسیدانی که پیش از این تولید شده است می تواند با التهاب موجود در جایگاه #زخم مقابله کند.

🔴 این #هیدروژل به دما حساس بوده و در حالی که در ابتدا به صورت مایع است اما در بدن و در شرایط دمایی بدن به صورت جامد در می آید. این موجب می شود که هیدروژل شکلی شبیه با جایگاه زخم بگیرد و شرایط را برای بهبودی، مساعد سازد. از آن جایی که در تولید این بانداژ از هیچ گونه دارو یا ماده زیستی استفاده نمی شود می تواند امیدوار بود که خیلی زود وارد بازار شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *