راه اندازی مجدد سیستم ایمنی بدن در بیماران مبتلا به کرون

به گزارش از نیوزلتر یک کارآزمایی بالینی وسیع در زمینه استفاده از سلول های بنیادی خونساز برای درمان بیماران مبتلا به کرون در دانشگاه کویین مری لندن در حال انجام است. درمان رادیکال اساسا “راه اندازی مجدد” سیستم ایمنی بدن بیمار را شامل می شود و در گذشته برای بیماری مولتیپل اسکلروزیس و برخی از سرطان ها مورد استفاده قرار گرفته است. بیماری کرون یکی از بیماری های التهابی مزمن روده است که علت آن هنوز به وضوح قابل درک نمی باشد.

درمان هایی برای مبارزه با این بیماری موجود هستند، اما اغلب موقتی می باشند و می توانند اثرات جانبی مشکل ساز داشته باشند. به نقل از جیمز لیندزی محقق انگلیسی، علیرغم تنوع داروها، تعداد بسیاری از بیماران با استفاده از درمان های موجود بهبود نمی یابند و از طرفی عمل جراحی در برخی موارد گزینه مناسبی برای بازگشت بیماران به فعالیت های روزمره طبیعی نمی باشد.

در این مطالعه از پیوند سلول های بنیادی خونساز اتولوگ در بیماران مبتلا به بیماری کرون استفاده شده است. اولین قدم در این فرآیند، استفاده از ترکیبی از هورمون ها و شیمی درمانی برای تحریک تولید سلول های بنیادی در خون محیطی است. سلول های بنیادی خونساز از نمونه خون بیمار جداسازی شده و در محیط آزمایشگاه گسترش می یابند.در مرحله بعد برای از بین بردن سیستم ایمنی باعملکرد نامناسب، بیماران تحت شیمی درمانی قرار می گیرند. سپس سلول های بنیادی جهت از بین بردن سلول های ایمنی خاطره و تولید یک سیستم ایمنی جدید به بیمار منتقل می شوند. هدف از این مطالعه ایجاد درمان قطعی در بیماران نیست اما محققان امید دارند با این گونه کارآزمایی راه را برای کشف درمان در آینده فراهم کنند.

درمان های بیولوژیکی که در حال حاضر در بیماری کرون استفاده می شوند، اغلب  در طول زمان اثر خود را در برابر آنتی بادی های بیمار از دست می دهد.تا بحال نتایج این مطالعه نشان داده است که پیوند سلول های بنیادی خونساز می تواند سیستم ایمنی بدن را به گونه ای تنظیم کند که روند بیماری به طور اساسی تغییر کند و بیماران به درمان های ناکارآمد قبلی پاسخ مثبت دهند.برای درک بهتر اثرات طولانی مدت این سلول ها، دوره پیگیری این مطالعه ۴ تا ۷ سال می باشد و انتظار می رود نتایج در حدود سال ۲۰۲۲ منتشر شوند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *