جوانسازی سلول های پوست

اکثر مردم در طول زندگی خود به دنبال توانایی جوان ماندن به مدت طولانی ترهستند. تا عملی ساختن این روند راه زیادی مانده است، از اواسط دوره بیست تا سی سالگی، پوست انسان قابلیت ارتجاعی و جوانسازی سابق خود را از دست می دهد  و کم کم حالت افتاده و شل شدگی به خود می گیرد . در آزمایشات اخیر دانشمندان توانسته اند روند پیری را در سلول ها معکوس کنند. این دستاورد می تواند راه را برای جوانسازی سلول های پوست و ساخت داروهای ضد تخریب سلولی هموار سازد.

کاهش مستمر توانایی بدن می تواند تعریفی برای پیری باشد که با بیماری هایی نظیر سرطان ودیابت مرتبط می باشد. در طول زمان سلول ها و بافت های بدن از کار افتاده، عملکرد مناسب خود را از دست می دهند و باعث اختلال در عملکرد سلول های اطراف خود می شوند. در مطالعاتی که در مدل های حیوان انجام شده، خارج کردن این سلول ها عوارض پیری در حیوانات را کاهش داده است. بطوری که با این روش موفق شده اند وقوع آب مروارید را به تاخیر بیاندازند. آسیب به DNA، آسیب به مولکول های محافظ DNA وهمچنین اختلال در تنظیم بیان ژن از جمله دلایل پیری سلول ها هستند. به این معنی که سلول‌های سالخورده توانایی کم‌تری در روشن خاموش کردن ژن‌ها، براساس تغییراتی که در محیط اطراف ما اتفاق می‌افتد، خواهند داشت.

از طرفی سطح پروتئین های تنظیم کننده در نمونه های افراد سالخورده کاهش می یابد. در دانشگاه نیویورک محققان برای بازیابی فاکتورهای پیرایشی از مواد شیمیایی استفاده کرده اند که می تواند مقادیر کم هیدروژن سولفید را به تدریج آزاد کنند و باعث افزایش فاکتورهای پیرایشی و جوانسازی سلول های پیر شوند. هیدروژن سولفید به طور طبیعی در بدن وجود دارد و در درمان عوارض ناشی از بیماری‌های سالخوردگی در مدل های حیوانی موثر می باشد. به دلیل سمی بودن مقادیر زیاد آن از مولکول های حامل استفاده شد تا بتوانند دوز مورد نظر را به سلول رسانده و از عوارض جانبی آن بکاهند. به دنبال این مطالعات، با استفاده از ابزارهای مولکولی محققان امیدوار به درمان بیماری های مرتبط با پیری در انسان ها هستند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *