سلول درمانی کیست استخوانی

سلول درمانی - سلول مغز استخوانمحققان توانسته اند با استفاده از سلول درمانی و تزریق سلول های بنیادی مغز استخوان برای درمان کیست استخوانی به نتایج امیدوار کننده ای دست یابند. کیست استخوانی ساده نوعی تومور خوش خیم بوده که به شکل یک حفره در داخل بافت استخوانی قابل مشاهده می باشد. این بیماری معمولا در افراد زیر ۲۰ سال و بیشتر در استخوان های دراز مانند استخوان بازو و ران ایجاد می گردد.

به طور معمول کیست استخوانی دارای علايم خاصی نبوده و به صورت تصادفی در رادیو گرافی قابل مشاهده است ولی گاهی اوقات می تواند شکستگی غیر طبیعی استخوان را ایجاد کند. در مواردی که کیست استخوانی کوچک است معمولا نیاز به درمان خاصی نمی باشد. اما برای کیست هایی که درد استخوانی ایجاد کرده و یا باعث ایجاد شکستگی استخوان می شوند روش های متفاوت درمانی از جمله دارو درمانی و جراحی پیشنهاد می گردد.

یافته های جدید پژوهشگران حاکی از آن است که می توان بوسیله سلول درمانی به بهبود کیست استخوانی کمک کرد. در مطالعه ای با استفاده از سلول درمانی و تزریق سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان به افزایش میزان ترمیم و ساخت استخوان در بیماران مبتلا به کیست استخوانی منجر شد. در مطالعات جدید بعد از کشت سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان با توجه به اندازه کیست تعداد ۲ میلیون سلول به ازای هر سانتی متر مربع بعد از تخلیه مایع درون کیست به آن تزریق شده و روند استخوان سازی در بیماران مورد بررسی قرار می گیرد. نتایج نشان می دهد که روند استخوان سازی افزایش پیدا کرده و بهبودی حاصل می گردد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *