لنفوسیت T در مقابله با سرطان و جایزه نوبل

برای اولین بار در تاریخ اهدای جایزه نوبل پزشکی، این جایزه به دو پژوهشگر ایمنی شناسی از کشورهای آمریکا و ژاپن بابت تحقیق در درمان سرطان اهدا شد. نتایج تحقیقات این دو دانشمند، نوع درمان سرطان را متحول خواهد نمود. سرطان بیماری‌ای است که در آن بعضی سلول‌های بدن به شکل بی‌رویه تقسیم شده و از بین نمی روند. این توده‌ی سلولی آنقدر بزرگ شده که به بافت‌های دیگر آسیب می رساند. سیستم ایمنی بدن به صورت طبیعی در جستجوی چنین سلول‌هایی می باشد اما سلول‌های سرطانی گاه، راه‌هایی پیچیده برای پنهان شدن از سیستم ایمنی دارند که این باعث می‌شود به اصطلاح، سیستم ایمنی بدن کور شده و عملا به این دسته از سلول‌های سرطانی دسترسی نداشته باشد.
دکتر جیمز الیسون و تاسوکو هونایا، درباره‌ی نقش سلول‌های لنفوسیت T در مواجه با سرطان تحقیق کرده‌اند و توانسته‌اند بخشی از راهکارهای سلول‌های سرطانی برای پنهان شدن از دستگاه ایمنی بدن را شناسایی و بی‌اثر کنند. به این ترتیب دستگاه ایمنی نسبت به توده‌ی سرطانی حساس شده و به آن حمله می‌کند.
در روش‌هایی قدیمی مثل پرتودرمانی و یا  شیمی‌درمانی، پرتوها یا سموم شیمیایی بر بدن تاثیر منفی و مخرب می گذارند. ایده انجام این عمل این بوده که توده‌ی سرطانی نسبت به سلول‌های سالم آسیب‌پذیرو حساس ترند و پیش از آنکه بیمار بر اثر تابش‌ها یا سموم با مشکلی مواجه شود، توده‌ی سرطانی‌ از بین خواهد رفت.

دکتر الیسون می‌گوید من یک پژوهشگر معمولی هستم. هدفم یافتن روشی برای درمان سرطان نبوده و یا دست کم این هدف اصلی‌ام نبود. همیشه در پسِ ذهنم بود که کارهایم برای درمان سرطان مفید باشد و از طرفی به شناخت نقش سلول‌های لنفوسیت T در مواجهه با سرطان علاقه‌مند بودم.
دکتر هونایا هم در سال ۱۹۹۲میلادی برای نخستین بار، تحقیقی از چگونگی تحریک سیستم ایمنی جهت مقابله با سرطان ارائه نمود. نتایج مطالعه بر موش‌ها امیدوارکننده می باشد و امید می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور پیشرفت‌های بیشتری بر اساس ایده‌های این دو پژوهش صورت گیرد. با این نتایج به دست آمده، می‌توانیم امیدوار باشیم با قدرتمندترین سلاح طبیعی در داخل بدن خود، به مبارزه‌ی سرطان، این بیماری مرموز برویم.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *