اولین تائیدیه ایمنی ایمونوتراپی برای درمان ایدز (HIV)

HIV- درمان ایدزدانشمندان در دانشگاه کارولینا شمالی و سیستم ملی بهداشت کودکان، ایمنی روش ایمونوتراپی را در بیماران مبتلا به ایدز یا اچ آی وی در کارآزمایی بالینی فاز ۱ اثبات کرده اند. آنها برای کشف اولین درمان این بیماری از یک مزایده، سالانه ۴ میلیون دلار به مدت ۵ سال دریافت می کنند. در این مطالعه ویروس اچ آی وی را از مرحله پنهان خارج کرده، سپس آنرا با استفاده از لنفوسیت های T خود بیمار که در آزمایشگاه چند برابر شده اند، از بین می برند. دانشمندان امیدوارند که بتوانند داروی ایمونو تراپی را به عنوان یک درمان ایمن و بی خطر برای درمان بیماری ایدز در انسان ها  معرفی کنند.

اخیرا با انتشار یک مطالعه توسط تیم کارولینا شمالی در ژورنال Cell Reports نشان داده شد که  این امیدها محقق شده اند; انجام ایمونو تراپی در بیماران مبتلا به ایدز بدون خطر مرگ و بسیار امید بخش است. به گفته دکتر دیوید مارگولیس “نتایج به دست آمده از درمان فرد مبتلا به ایدز تکرار پذیر است و می توان بیماران دیگر را نیز به این روش درمان کرد، اما این امر مستلزم زمان می باشد و به تدریج مراحل کارآزمایی بالینی انجام خواهند شد.

گزارش منتشر شده توسط مجله پزشکی نیوانگلند در سال ۲۰۱۴ نشان داد، تلاش برای درمان شش بیمار مبتلا به ایدز با کمک اهدای سلول های بنیادی، موثر واقع نشد و هیچ یک از آنها بیش از یک سال زنده نماندند. بنابراین دانشمندان به روش ایمونوتراپی به عنوان یک روش جدید برای درمان ایدز روی آوردند. هدف این مطالعه  اثبات این مطلب بود که بتوان سیستم ایمنی را به گونه ای برای حمله به ویروس اچ آی وی تغییر داد که منجر به حمله به سلول های دیگر و مرگ بیمار نشود. در این مطالعه که کارآزمایی بالینی فاز ۱ می باشد، هدف بهبودی بیماران نیست و تنها نشان داده شد که این روش پس از گذشت شش سال، بی خطر و ایمن می باشد. به نقل از پژوهشگران این مطالعه، مسیر برای گام های بعدی و کشف درمان موثر برای بهبود بیماران ایدز هموار خواهد شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *