امید به درمان ضایعات نخاعی با سلول درمانی

سلول درمانی - ضایعات نخاعیطبق تحقیقات صورت گرفته در مرکز اعصاب دانشگاه کالیفرنا آمریکا، دانشمندان توانستند یک جوان  ۲۰ ساله به نام کریس بوزن را که در اثر تصادف از گردن به پایین فلج شده و دچار ضایعات نخاعی شده بود، با استفاده از سلول درمانی بهبود بخشند.

در این کارآزمایی بالینی که با همکاری تیم پژوهشی سلولهای عصبی، پزشکان جراح و مرکز توانبخشی ملی انجام گردیده است با دست ورزی و کشت سلولهای بنیادی AST-OPC1 و تزریق مستقیم ده میلیون سلول به نخاع بیمار توانستند به درمان و بهبود عملکرد ایشان کمک کنند. سلول AST-OPC1 شامل سلول های پروژنیتور الیگودندروسیت تولید شده از سلول های بنیادی جنینی می باشند.

به گفته دکتر چارلز لیو مدیر گروه اعصاب دانشگاه کالیفرنا به طور معمول، بیماران مبتلا به آسیب نخاعی تحت جراحی بسیاری قرار می گیرند اما به طور کلی این جراحی ها برای بازگرداندن عملکرد حرکتی یا درک احساسات توسط بیمار  بسیار ناکارآمد هستند. به نقل از دکتر لیو “در این مطالعه، با استفاده از سلول درمانی ممکن است عملکرد عصبی بیمار بهبود یابد در نتیجه بیمار از وضعیت فلج دائمی نجات یافته و سلول درمانی می تواند توانایی استفاده از دست ها را به بیمار برگرداند. بازگرداندن این سطح عملکرد و بهبود آن می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی روزانه بیماران مبتلا به صدمات شدید ستون فقرات را افزایش دهد.”

در این مطالعه بالینی بیمار  پس از دو هفته توانست دست های خود را تکان داده و همچنین پس از سه ماه توانست با دست های خود غذا بخورد و از تلفن همراه استفاده کند و حتی خانواده خود را در آغوش بگیرد. استفاده از سلول های بنیادی ممکن است بزرگترین پیشرفت علمی بشریت باشد. دانشمندان معتقدند نه تنها سلول های بنیادی می توانند آسیب های نخاعی را درمان کنند، بلکه از وقوع شرایطی مانند سندرم داون نیز می تواند جلوگیری کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *