پیشرفت در تشخیص سندرم میلودیسپلاستیک، اختلال در تولید سلول های خونی

اختلال در سلول بنیادی خون در حین تقسیم منجر به سندرم میلودیسپلاستیک می شود. این سندرم تاثیرات شدیدی در تولید سلول های خونی دارد. در حقیقت این سندرم باعث اختلال مغز استخوان شده و تعداد تولید سلول های خونی از جمله گلبول های قرمز، سلول های سیستم ایمنی و پلاکت ها کاهش می یابد.

به نقل از هماتولوژیست دانشگاه ملی تایوان، دکتر تفری: “سندرم میلودیسپلاستیک یکی از سرطان های خون رایج با شیوع بالا می باشد که سالانه بیش از نیمی از مبتلایان افراد بالای ۶۵ سال هستند. مبتلایان به این سندرم  دو سال از زمان ابتلا به زندگی خود ادامه می دهند.”

از طرفی درمان های رایج کنونی موثر نبوده و در اغلب موارد منجر به بهبود کم خونی در زمان مصرف دارو می شود. تنها اقدام فعلی جهت درمان احتمالی و افزایش بقا بیماران پیوند سلول های بنیادی خونساز می باشد. این سلول ها قابلیت تبدیل به سلول های خونی را دارند و می توانند کمبود سلول های خونی در بیماران مبتلا به این سندرم را جبران نمایند، البته خطرات متعاقب این روش نیز باید در نظر گرفته شود. به منظور رفع مشکلات و خطرات احتمالی دکتر تفری با انجام تحقیقات گسترده موفق به بهبود یک ابزار دقیق جهت تشخیص بیماری از منظر ژنتیکی شده است.

پژوهشگران با بررسی جهش های ژنتیکی مرتبط با این سندرم، جهش های نامطلوب را شناسایی کرده و با استفاده از نتایج بدست آمده توانسته اند به یک سیستم تشخیصی دقیق در حیطه اطلاعات ژنتیکی دست یابند. این سیستم با بررسی های ژنتیکی و همچنین علم مبتنی بر ساختار کروموزوم ها (سیتوژنتیک) به تحلیل دقیق و شناسایی سندم و بررسی های سلول درمانی مناسب می پردازد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *