استفاده از سلول درماني در جوانسازی پوست

پوست بزرگترين عضو بدن بوده و مساحت تقريبي آن ١/٥ تا ٢ متر مربع است و تقريبا يك ششم وزن بدن را تشكيل مي دهد. ضايعات پوستي مانند چين و چروك، اسکار آكنه و لك و پيس، تو رفتگي هاي زير چشم از جمله معضلاتي هستند كه سلامت و زیبایی بافت پوست را تهديد مي كند. پيشرفت هاي اخير در علوم سلولي و فراهم شدن امكانات جهت جوانسازی پوست خوشبختانه در حل اين معظل كمك شايانی مي كند.

پوست داري لايه اي به نام درم بوده كه اصلي ترين و بیشترین سلول های سازنده اين لايه، فيبروبلاست ها می باشند. اين سلول ها با ترشح كلاژن و الاستين قوام پوست را موجب مي شوند. با افزايش سن و اختلال در توليد اين پروتئين های ضروری بوسیله ی سلول های فیبروبلاست و همچنین ايجاد حركات ماهيچه اي در پوست باعث ايجاد چين و چروك در سطح پوست مي گردد. روش هاي عمومي و درمان هاي سنتتيك مانند دارو درماني و استفاده از كلاژن و اسيد هيالورونيك مي تواند به صورت گذرا در رفع اين مشكل و جوانسازي پوست كمك کند اما در دراز مدت تأثير بسزايي ندارد.

مطالعات جديد نشان مي دهد كشت سلول هاي فيبروبلاست در آزمايشگاه و تزريق آن در نواحي آسيب ديده مي تواند با ترشح مواد و پروتئين هاي لازم به بازسازي، ترمیم و بازگشت زیبایی پوست و افزايش كيفيت و جوانسازی پوست كمك شاياني بكند.

در اين روش درماني نوين جهت جوانسازي پوست كافي است يك بيوبسي پوستي بسيار كوچك از پشت گوش بيمار اخذ گرديده و در آزمايشگاه سلولي داراي استاندارد GMP با هضم آنزيمي، سلول هاي فيبروبلاست آن را استخراج نمود. اين سلول هاي به دست آمده را با دست ورزي سلولي كشت و تكثير داد و سپس سلول ها را جمع آوري نموده و در محل ضايعه تزريق نمود. مطالعات نشان مي دهد جوانسازي پوست با اين روش عارضه خاصي در پي نداشته و در طولاني مدت مشكل خاصي ایجاد نخواهد کرد. محصول رنیودرم سل شرکت سل تک فارمد حاوی سلول‌های زنده فیبروبلاست کشت ‌شده‌ مشتق از لایه درم پوست خود بیمار است که ضمن دارا بودن قابلیت تکثیر، قادر به ترشح کلاژن نوع یک برای ترمیم پوست می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *