فشار خون بالا باعث تغییرات در فعالیت سلول های بنیادی مغز استخوان می شود!

تصور بر این است که فشار خون بالا یا هایپرتنشن عامل خطرناکی است که منجر به بیماری های قلبی می شود، گرچه فرآیند آن هنوز به طور کامل قابل درک نیست. اما اکنون دانشمندان موسسه قلب و دیابت موسسه بیکر در ملبورن کشف کرده اند که فشار خون بالا ناشی از سیگنالینگ خاص ارسالی از مغز، بوسیله ی ایجاد تغییرات در سلول های بنیادی مغز استخوان باعث بیماری های قلبی می شود. نتایج منتشر شده در Haematologica نشان می دهد که چگونه یک سیستم عصبی سمپاتیک با فعالیت بالا سبب افزایش فشار خون می شود. فشار خون بالا می تواند سلول های بنیادی مغز استخوان را برای افزایش تولید گلبول های سفید تحریک کند که در ادامه منجر به انسداد رگ های خونی می شود.

دکتر اندرو مورفی، سرپرست بخش خون شناسی و ایمونولوژی موسسه بیکر می گوید: “یافته های جدید نشان دهنده شروع یک دوره جدید در زمینه تحقیقات بیماری های قلبی است. فشار خون بالا عامل اصلی مستقل خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک (atherosclerotic cardiovascular disease) است، اما جهت تعیین این که چگونه فشار خون منجر به حملات قلبی و سکته مغزی می شود، کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مورد نیاز است.” (بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک، ایجاد پلاک کلسترول در دیواره های شریان ها است که باعث انسداد جریان خون می شود.)

به گفته دکتر مورفی “ما در این مطالعه متوجه شدیم که این نوع فشار خون بالا، که اغلب با استرس همراه است، موجب تغییرات در مغز استخوان شده که منجر به افزایش گلبول های سفید در رگ های خونی می شود.” این تیم تحقیقاتی در حال مطالعه و بررسی در مورد مولکول های خاص درگیر در این فرآیند است که ممکن است سبب روشن شدن علت بی اثر بودن برخی از درمان های فعلی شود. همچنین نتایج نشان می دهند که مدیریت استرس، اضطراب و درد در کنترل این نوع فشار خون بالا و اثرات آن بر سلول های بنیادی مغز استخوان بدن موثر می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *