سلول های بنیادی تغییرات اساسی در علم پزشکی ایجاد خواهند کرد!

در حال حاضر دکتر پارسورما در دانشگاه نیویورک تحقیقاتی را برای ایجاد اندام های داخلی سه بعدی مانند کبد و پانکراس، با استفاده از سلول های بنیادی انسان انجام می دهد. سلول های این بافتها را می توان از آندودرم جدا کرد. آندودرم یکی از سه لایه ی زایایی است که در دوران جنینی تشکیل می شود و در نهایت به برخی از مهمترین ارگان های بدن و بافت های بدن تبدیل می شود. یکی از اولین مطالعات در زمینه تقسیم سلول های پروژنیتور اندودرم توسط این محقق انجام شده است و نشان می دهد که سلول های پروژنیتور اندودرم می توانند در حیوانات زنده، بافت های سه بعدی تولید کنند و همچنین یکی از نخستین مقالاتی که نشان می دهد چگونه سلول های بنیادی به بهبود بیماری کبدی کمک می کنند، را انجام داده است.

به نقل از دکتر پارسورما “این توان بالقوه ی سلول های بنیادی بی پایان است. سلول های بنیادی یک داروی احیا کننده هستند. بیشتر بیماری های مزمن در پزشکی می تواند توسط این سلول ها بهبود یابند. آنها وضعیت داروهای کنونی را برای همیشه تغییر خواهند داد. علاوه بر این، جراحی با پیوند عضو می تواند با ارگان های جدید تشکیل شده از سلول های بنیادی جایگزین شود. در حال حاضر بیماران بسیاری که در لیست انتظار پیوند عضو بدن هستند، جان خود را از دست میدهند. همچنین در جراحی ارتوپدی جراحان می توانند از سلول های بنیادی برای ایجاد رباط های جدید در زانو استفاده کنند.

در حال حاضر سلول های بنیادی با هدف تحقیقاتی و همچنین برای غلبه بر بسیاری از بیماری های انسانی از قبیل درمان اختلالات خون، دیابت، بیماری آلزایمر، پارکینسون، بیماری قلبی و نابینایی از دژنراسیون ماکولا، مورد استفاده قرار می گیرند. دستاورد جدید اخیر در انگلیس نشان می دهد که استفاده از سلول های پیش از تولد شبکیه برای درمان دژنراتیو ماکولا چشم بیماران موثر می باشد.

زمینه کاربرد سلول های بنیادی به سرعت در ۱۵ سال گذشته تغییر کرده است، کالیفرنیا به عنوان پیشرفته ترین دولت در زمینه فعالیت های ابتکاری سلول های بنیادی شناخته شده است و سرمایه گذاری های کلانی در نیویورک در زمینه فن آوری این سلول ها در حال انجام میباشد زیرا سلول های بنیادی مرکز توجه تمام فعالیت های بیولوژیکی مدرن است. پزشکان و محققان اکنون قادرند تمام سلول های بدن یک فرد را در محیط آزمایشگاه ایجاد کنند، سلول های بنیادی انسانی را تولید کنند و همچنین به انواع سلول های بدن تمایز دهند. تحقیقات سلولهای بنیادی در اروپا، استرالیا، کانادا،آمریکا و آسیا برجسته است. علم سلول بنیادی تأثیر قابل توجهی در پزشکی دارد و به ما اجازه می دهد تا بهتر بتوانیم به درک سیستم بدن انسان بپردازیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *