فروردین ۲۱, ۱۳۹۷

پژوهشگاه رویان

پژوهشگاه رویان

پژوهشگاه رویان مرکزی چندرشته ای و بنام است که همچون دانشگاهی گسترده، با ادغام و همکاری اساتید علمی-دانشگاهی و پزشکی متعهد در حوزه های ناباروری مردان/زنان، جنین شناسی، تحقیقات سلول های بنیادی و بیوتکنولوژی به فعالیت می پردازد.

پژوهشگاه رویان در سال ۱۳۷۰ به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج های نابارور، پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری توسط زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی و گروهی از پژوهشگران و همکارانشان در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران تاسیس شد.

این مرکز با استفاده از نتایج تحقیقات سلول های بنیادی و اجراسازی آن در قالب سلول درمانی، گام موثری در جهت افزایش سطح سلامت بیماران برداشته است. ماموریت پژوهشگاه رویان ایجاد یک نقشه مشخص و جامع، طرح و توسعه تحقیقات در پروژه های علمی کشور است که به موارد زیر دسته بندی می گردد.

  • تحقیق و توسعه علوم و تکنولوژی در رشته های پزشکی ترمیمی، سلول های بنیادی و بیوتکنولوژی
  • تحصیل و ترویج یافته های علمی در سطوح ملی و بین المللی
  • تجاری سازی یافته های علمی در جهت ارائه خدمات و محصولات زیستی با هدف حل و فصل نیازهای تخصصی کشور
  • درمان بیماران نابارور و بیماری های ناعلاج بوسیله استفاده موثر از نتایج تحقیقات

نیروی انسانی مرتبط مشغول به کار:

در حال حاضر ۳۱ محقق با مدرک   Ph.D.، تعداد ۳۰ محقق با مدرک MD و ۱۲۰ نفر با مدرک   MSCبه عنوان همکار طرح در ۳ پژوهشکده و ۱ مرکز خدماات تخصصی (مرکز درمان ناباروری و سلول درمانی) مشغول به کار هستند که شامل:

  • پژشکی ترمیمی
  • سلول های بنیادی و تکنولوژی
  • بیوتکنولوژی
  • کلینیک ناباروری
  • آزمایشگاه مدل های حیوانی

از افتخارات کلینیک ناباروری رویان، میزبانی بیش از ۱۰ هزار زوج نابارور در سال است. در سال اخیر ۸۸۱۰۰ بیمار در کلینیک ناباروری رویان تحت درمان قرار گرفتند. حدود ۹۱۰۰ زوج تحت درمان  IVF, ICSI, IVI, ETو ۹۰۰ زوج PGD، ۱۹۰۰ جراحی در مردان و ۱۷۰۰ جراحی در زنان صورت گرفت. ۷۷۶۰۰ تست روتین و ۷۹۰۰ بیمار آزمایش تست سیتوژنتیک نیز صورت گرفته است. علاوه بر استقبال تعداد قابل توجهی از زوج های نابارور داخل کشور، این کلینیک حدود ۵۰۰ زوج نابارور از کشورهای همسایه و حتی قاره های اروپا، آمریکا، آفریقا و اقیانوسیه نیز داشته است.

تعداد مراجعه کنندگان به درمانگاه نازایی رویان رشد قابل توجهی داشته است که این امر نشان دهنده خدمات درمانی ناباروری استاندارد و نرخ بالایی از موفقیت درمانی ایجاد شده توسط محققین و متخصصین ماهر، استفاده از تکنولوژی های مدرن در حوزه های ناباروری زنان/ مردان، جنین شناسی، ژنتیک و تجهیزات تصویربرداری ویژه است.

علاوه بر ارائه خدمات درمانی ناباروری، بیش از ۶۰۰۰ بیمار در حوزه سلول درمانی برای بیماری های عصبی، عضلانی-استخوانی، مفاصل، قلب و عروق و پوست تحت درمان قرار گرفتند. درحال حاضر بسیاری از فعالیت های تحقیقاتی در بخش طب ترمیمی پژوهشگاه رویان با بهره گیری از این ایده که سلول های بنیادی می توانند جایگزین بافت فاقد عملکرد شوند، صورت می گیرد.

پژوهشگاه رویان مرکزی برجسته در حوزه تحقیقات و تکنولوژی در سطوح بین الملل، پیشگام در حوزه توسعه علم، فناوری و ابداع در حوزه علوم زیستی، و یک مقام بین المللی شناخته شده در علوم سلول های بنیادی، تولید مثل، بیوتکنولوژی و پزشکی ترمیمی یکی از موثرترین نقش ها را در بهبود سلامتی جامعه بر عهده دارد.