آذر ۴, ۱۳۹۶

دپارتمان ها

 تحقیق و توسعه

تضمین کیفیت

تولید

کنترل کیفیت

واحد تحقیق و توسعه

به منظور بهینه ­سازی فرایند تولید سلول­های بنیادی از نظر ارتقا کیفیت محصول، صرفه اقتصادی و افزایش بهره­وری بر اساس استانداردهایcGMP ، واحد تحقیق و توسعه شرکت سل تک فارمد از اسفند ماه سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز نمود. هدف اين واحد طرح ریزی پروژه هایی در جهت بهبود و توسعه صنعت توليد سلول به عنوان محصول درمان دارويی پيشرفته (ATMPs) مي باشد. به منظور بهره مندی از دانش و تجربه اساتيد، پزشکان طب ترميمی و کارشناسان علوم کاربردی سلول در پژوهشگاه رويان، اين واحد ارتباط مشاوره ای و پروژه ای گسترده ای با اين پژوهشگاه برقرار نموده است. بر اين اساس شرکت سل تک فارمد ضمن پيشبرد پروژه ساخت کارخانه توليد محصولات سلولی، پروژه های بهينه سازی فرايند توليد محصولات سلولی را در قالب دو برنامه کلی راه اندازی نمود:

  • توسعه ی محصولات سلولی Pipeline شرکت: اين پروژه ها مربوط به دريافت CTD و SOP هاي دانش فنی هستند که با توجه به شرايط خاص کارخانه و الزامات قانونی سازمان غذا و دارو مورد اصلاح، تکميل و بازنويسی قرار مي گيرند.
  • شناسايی و پياده سازی تکنيک های جديد توليد و یا آناليز محصول: با دريافت ايده ها و تجربه های جديد درون و يا برون سازمانی، مربوط به توليد و يا آناليز محصول، شناسايی و پياده سازی اين تکنيک های جديد به بخش تحقيق و توسعه محول می گردد. از جمله اين تکنيک های جديد می توان به کشت انبوه سلول در سيستم بايوراکتور با هدف صرفه ی اقتصادی و افزايش بهره وری اشاره کرد.

تضمین کیفیت

نیل به اهداف کیفیتی در یک واحد تولیدی نیاز به سیستم مدیریت کیفیت (Quality Management System) دارد، سیستمی که طراحی و اجرای آن به طور جامع و صحیح انجام شود. در عرصه داروسازی و تولید محصولات داروییAdvanced Therapy Medicinal Products (ATMPs) ” کیفیت (Quality)، ایمن بودن (Safety) و اثربخشی (Efficacy)” انعکاسی از تبعیت و پیروی از قوانین و مقررات مستندی در طول چرخه عمر محصول (Product Lifecycle) چون اصول کارآزمایی بالینی مطلوب، روش های بهینه تولید، آنالیز، انبارش و توزیع فرآورده های دارویی می باشد که بطور کلی در قالب عبارت GXP بیان میگردد. سیستم مدیریت کیفیت دارویی موجود در شرکت سل تک فارمد بر پایه مدلهای پیشنهادی توسط سازمانهای معتبری چون The International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use (ICH) در قالب راهنمای ICH Q10 و Pharmaceutical Inspection co-operation scheme ( PIC/s)  بنا گردیده است. در عین حال این شرکت از دیگر سیستم های مدیریت کیفی همچون ISO 9001:2015 ، ISO 14001:2015 و OHSAS 18001:2007 نیز بهره گرفته است.

واحد تضمین کیفیت شرکت سل تک فارمد همگام با واحد مسئول فنی، بر طراحی و اجرای صحیح این سیستم کیفیت دارویی که در برگیرنده اصول GXP، مدیریت ریسک کیفیت (Quality Risk Management-QRM)، مرور کیفیت محصول (Product Quality Review-PQR) و مدیریت دانش (Knowledge Management) است، در تمامی زوایای سازمان در طول چرخه عمر محصول نظارت دارد.

واحد تضمین کیفیت شرکت سل تک فارمد متشکل از چهار بخش می باشد:

بخش مترولوژی (Metrology): این بخش متشکل از زیر بخش های معتبرسازی، احراز کیفیت و کالیبراسیون می باشد. در شرکت سل تک فارمد معتبرسازی { معتبرسازی فرایندهای ساخت (Process Validation)، روش ها آنالیتیکال (Analytical Method Validation)، روش های تمیزکاری (Cleaning Validation)، سیستم های کامپیوتری (Computerized System validation)}و احراز کیفیت {احراز کیفیت ساختمان ها، تجهیزات و سیستم های پشتیبانی} با رویکرد همزمان (Concurrent) صورت می گیرد. کالیبراسیون نیز از وظایف مهم این بخش می باشد که با استفاده از نرم افزار توسعه داده شده داخلی مدیریت می گردد.

مستندسازی (Documentation): این بخش به کلیه امور مربوط به مستند سازی اعم از تهیه و مدیریت مستندات و نظارت بر گردش و اجرای صحیح محتویات مستندات می پردازد. تهیه و صدور مستندات و نظارت بر تهیه مستندات جدید در واحد تضمین کیفیت و دیگر واحد های تاثیر گذار بر کیفیت ، مدیریت بر مستندات و اطمینان از گردش صحیح آن ها در کلیه واحد ها ، کنترل تغییرات ، کنترل و نظارت بر مدارک بچ رکورد الکترونیک (Electronic Batch Record)، صدور کد برای کلیه مستندات شرکت و مرور کیفیت محصولات به صورت سالیانه از جمله فعالیت هایی است که در این بخش انجام می شود. لازم به ذکر است برای اجرای صحیح مدیریت مستندات و سوابق نرم افزاری بدین منظور به صورت داخلی توسعه داده شده است.

بازرسی/ ممیزی (Inspection): دستورالعمل بازرسی داخلی کیفیت به منظور حصول اطمینان از مطابقت با الزامات cGMP در این شرکت تهیه شده است، این بازرسی ها به صورت دوره‏ای و منظم، موثر بودن و قابلیت اجرای سیستم مدیریت کیفیت را در شرکت ارزیابی می‏کند. بازرسی به منظور نظارت بر اجرا و رعایت اصول cGMPو ارائه اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه (CAPA) لازم انجام می شود. امور پرسنل، مکان ها، تجهیزات، اسناد و مدارک، تولید، کنترل کیفیت، توزیع محصولات دارویی، اقدامات برای برخورد با شکایات و ریکال و خود بازرسی، در فواصل زمانی و توسط برنامه ای از پیش تنظیم شده به منظور بررسی انطباق آنها با اصول تضمین کیفیت انجام می شود. همچنین ارزیابی اولیه و مجدد تامین کنندگان خدمات و مواد اولیه خریداری شده به منظور تطبیق مشخصات آنها بر اساس الزامات cGMP و قوانین داخلی شرکت و تاثیر آنها بر روی محصولات، نیروی انسانی و همچنین عملکرد زیست محیطی و ایمنی و بهداشت و سایر عوامل، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

ترخیص محصول (Product release): شامل بررسی کل پروسه ساخت یک محصول ، بررسی کلیه مستندات آزمایشگاه کنترل کیفی در رابطه با محصول مربوطه و در نهایت تائید صحت مدارک مربوط به تولید یک محصول می باشد. در شرکت سل تک فارمد بچ ریکورد به صورت الکترونیک بر پایه نرم افزار تولید توسعه داده شده بر پایه BPMS تهیه و نگهداری می شود.

 از دیگر مسئولیت های واحد تضمین کیفیت نظارت بر اجرای صحیح فرآیندهای آموزش، کنترل تغییرات (Change Control)، نگهداری و تعمیر و راهبری انحرافات (Deviation Handling) می باشد.

 

تولید

در دنیای پزشکی امروز، یکی از بزرگترین  مشکلات و پیچیدگی های درمانی،  بحث درمان بیماری های صعب العلاج و ناتوان کننده است که تا کنون هیچ درمان قطعی برای آنها شناخته نشده است. در حوزه طب بازساختی، با استفاده از سلول های بنیادی، ترمیم در بافت های آسیب دیده بدن تحریک شده و ایجاد بافت جدید سبب بازگشت عملکرد از دست رفته آن بافت و نهایتا بهبود عملکردی می گردد.

بر این اساس، با استناد به نتایج کارآزمایی های بالینی انجام شده در پژوهشگاه رویان در زمینه پیوند سلول های بنیادی در بیماری هایی چون، آرتروز، چین و چروک، اسکار آکنه ، ویتیلیگو، نارسایی قلب، اثرات درمانی و سودبخش پیوند سلول های بنیادی بدون بروز هیچ گونه عارضه جانبی در این بیماران اثبات شده است.

به منظور برآورده ساختن تقاضای  بیماران درخواست کننده ، کارخانه سل تک فارمد، جهت  تولید انبوه سلول های بنیادی تحت استانداردهای cGMP ، ایجاد شد. محصولات تولید شونده در خط تولید کارخانه شامل این موارد است:

محصول مزستروسل برای درمان آرتروز زانو، لگن و مچ پا

محصول رنیودرم سل برای رفع چین و چروک و فرورفتگی های پوستی ناشی از آکنه

محصول ریکالرسل به منظور رفع لکه ها در بیماری ویتیلیگو

محصول منیوسل جهت بازسازی عضله قلب در بیماران دچار نارسایی قلبی

محصول لیپووس سل جهت ترمیم و بازسازی بدشکلی ها در نقاط مختلف بدن

بعد از دریافت نمونه های بافتی از بیمار شامل، نمونه مغزاستخوان ، نمونه پوست یا نمونه چربی ، نمونه ها در صورت تایید صحت سلامت آنها وارد خط تولید اختصاصی برای آن محصول شده و نهایتا محصول سلولی دارای شناسنامه کامل حاوی اطلاعات دقیق مربوط به شناسایی سلول به همراه نتایج تست های استریلیتی تولید می گردد و در شرایط کاملا کنترل شده جهت تزریق به مرکز درمانی ارسال می شود.

روش کشت سلول های بنیادی در حال حاضر، روش کشت در فلاسک های استریل مخصوص کشت است. که با این روش فراوری تا سال ۲۰۱۷ تعداد ۳۰۰۰ بیمار در سال پوشش داده خواهد شد. اما از آنجا که تعداد بیماران در لیست انتظار بسیار است نیاز به ایجاد روشی است که بتوان ظرفیت تولید را به صورت چشمگیر افزایش داده تا پاسخ گوی تقاضای بازار بود. بر این اساس هدف آن است تا با وارد کردن روش کشت سلول درون بیوراکتور، ظرفیت تولید را تا سال ۲۰۱۸ به ۵۰۰۰ بیمار در سال افزایش داد.

برای انجام این مهم، نیروهای آموزش دیده و توانمند در کارخانه حضور داشته که با آگاهی کامل از قوانین  cGMP و دستورالعمل های تولید هر محصول در خط تولید هر یک از محصولات مشغول به فعالیت خواهند بود. هر یک از کاربران خط تولید، با رعایت پوشش مناسب اتاق تمیز کلاس B، در زیر لامینارفلو های کلاس A، طبق دستورالعمل های تعریف شده برای فراوری هر محصول، محصول مورد نظر را تولید خواهند کرد. درحال حاضر، کلیه محصولات به صورت اتولوگ یعنی از نمونه بافت خود بیمار جداسازی می گردد، اما از اهداف شرکت جایگزینی محصولات آلوژن (غیرخودی) تا سال ۲۰۲۰ خواهد بود که در این صورت با ورود تکنولوژی کشت سلول در بیوراکتور و احداث کارخانه جدید دارای اتاق تمیز با تعداد بیشتر می توان ظرفیت تولید محصولات با منشا آلوژن را تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰۰۰ بیمار در سال افزایش داد.

کنترل کیفیت QC 

واحد کنترل کیفیت شرکت سل تک فارمد مشتمل بر ۳ آزمایشگاه میکروب شناسی، بیوشیمی، سلولی و مولکولی است که به همراه کارشناسان آموزش دیده و مجرب آزمون های مختلف و متنوع آنالیتیک و بیولوژیک مانند استیرلیتی، تشخیص اندوتوکسین باکتریایی، تشخیص مایکوپلاسما به روش مولکولی و کشت، تعیین هویت سلولی، شمارش سلولی و … بر روی مواد اولیه، محصولات بینابینی و پایانی مطابق با مراجع معتبر در حوزه های سلول درمانی و استانداردهای دارویی USP, BP انجام می دهد.

تهیه گواهی کنترل کیفیت در هر سری ساخت محصول مطابق با پروتکل های استاندارد بین المللی و روش های معتبر از وظایف اصلی این واحد می باشد. دارا بودن تجهیزات آزمایشگاهی مناسب و کالیبره شده و روش آزمون های دقیق و ارتقاء سطح دانش علمی کارشناسان خود گواهی بر تلاش و تائید کنترل و تضمین کیفیت محصولات سلول درمانی است.