دی ۵, ۱۳۹۶

چین و چروک / اسکار آکنه

چین و چروک:

با افزایش سن، آثار پیری بر روی پوست افراد بصورت وجود چین و چروک مشاهده می شود که این امر به دلیل کاهش وجود الاستین و فیبرهای کلاژن این دو عنصر اصلی سازنده ساختار پوست می باشد. در نتیجه کاهش الاستین و کلاژن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و با از بین رفتن شادابی و طراوت، چین و چروک هایی بر روی آن نمایان می شود. علاوه بر افزایش سن، عوامل محیطی مانند نور آفتاب، استرس و یا استعمال دخانیات سبب خشک شدن پوست و تشدید در فرآیند چین و چروک می شود.

با توجه به اینکه وجود چین و چروک ها می تواند تاثیر زیادی بر روحیه افراد داشته باشد، برطرف سازی این مشکل از جمله مسائل مورد توجه پزشکان و مردم جامعه می باشد. با پیشرفت علم و تکنولوژی بویژه در بخش پوست، امیدهای تازه ای در جهت داشتن پوستی صاف و شفاف در سنین بالا پدید آورده است. از این رو،  روش های متنوعی برای رفع چین و چروک ارائه شد که م توان به تزریق پر کننده هایی نظیر محصولات حیوانی ( کلاژن گاوی) و مواد مصنوعی ( اسید هیالورونیک) با عوارض جانبی همچون قرمزی، کبودی و تورم در محل تزریق همراهند و همچنین ماندگاری پایینی داشته که موجب تزریق های مکرر خواهند شد. محصول بوتاکس نیز که فرم رقیق و خالص سم بوتولینوم است به دلیل ماندگاری موقت نیاز به تجدید تزریق دارد.

با توجه به درمان های اخیر، نیاز به وجود محصولی کاملا ایمن، انسانی و ترجیحا خودی (اتولوگ) و در عین حال با اثربخشی بالا، زمینه ای جهت تحقیقات و کارآزمایی های بالینی مختلفی را فراهم کرد. در مطالعات صورت گرفته در پژوهشگاه رویان، سلول های فیبروبلاست جدا شده از پوست خود بیمار و تزریق سلول های کشت شده در نواحی چین و چروک و اسکار ناشی از آکنه به عنوان یک روش ایمن و کارامد معرفی شد.

علائم چین و چروک:

چین و چروک معمولا در نواحی دست ها، گردن و صورت ایجاد می شود که با عواملی همچون افزایش سن، استرس، نور خورشید، کم خوابی و رژیم غذایی نادرست تشدید می یابد. از علائم چین و چروک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • چروک های پنجه کلاغی (خطوط لبخند)
 • چین های نازولبیال (دو طرف بینی به دو طرف دهان)
 • خطوط ماریونت (خطوط دهان به چانه)
 • خطوط سیگاری ها ( چروک دور لب)
 • چروک های اخم ( چروک های بین دو ابرو)
 • چروک پیشانی
 • چروک های گردن
 • خطوط خرگوشی ( موقع لبخند زدن روی پل بینی ایجاد می شوند)
 • ترک های ریز در پوست
 • افتادگی پوست

 

تشخیص چین و چروک:

چین و چروک ها به صورت خطوط ریزی بر روی پوست در نواحی مختلف بدن بویژه صورت نمایان می شوند و این شیار ها به مرور عمیق تر می شوند به طوری که بر روی روحیه افراد تاثیر منفی می گذارد. افرادی که نگران ظاهر خود هستند می توانند به پزشکان متخصص پوست مراجعه کرده و از متخصصین کمک بخواهند. متخصصین بعد از ارزیابی پوست در صورت قابل درمان بودن این چین و چروک ها، برنامه های درمانی مناسب را ارائه می دهند. یکی از راههای درمانی مناسب بیماران، سلول درمانی می باشد که روند ارزیابی بیمار جهت ورود به این مرحله طبق موارد زیر می باشد.

شرایط انتخاب بیماران در این مطالعه به شرح ذیل بود:

 1. افراد بالای ۱۵ سال و حداکثر ۶۵ ساله
 2. ضایعات چین و چروک با شدت ۷-۳
 3. ضایعات آکنه اسکا.
 4. ر با شدت ۷-۳
 5. در طول انجام مطالعه از سایر روش های پرکننده یا لیفتینگ استفاده نکنند.
 6. تست های ویروسی بیماری های هپاتیت و ایدز در این بیماران منفی باشد ( Hbs Ag & Ab, HCVAb, HIV Ab)
 7. عدم مصرف داروهای خانواده رتینوئید حداقل در ۶ ماه گذشته
 8. عدم بارداری یا شیردهی
 9.  عدم استفاده از لیزردرمانی پرتوان پوست در ۶ ماه گذشته
 10. عدم وجود سابقه حساسیت به کلاژن یا محصولات حیوانی
 11. عدم تزریق فیلر دائمی
 12. عدم تزریق فیلر موقتی در ۶ ماه گذشته
 13. عدم وجود سابقه ابتلا به سرطان یا سایر بیماری های مزمن سیستمیک
 14. عدم وجود سابقه شیمی درمانی
 15. عدم وجود سابقه مزوتراپی یا جراحی پلاستیک
 16. عدم وجود عفونت فعال در محل تزریق
 17.    عدم وجود سابقه پیوند عضو یا سلول درمانی در گذشته
 18. عدم ابتلا به عفونت های فعال ویروسی

 

درمان چین و چروک:

امروزه روش های متعددی برای بهبود وضعیت پوست و جوانسازی آن وجود دارد که به بعضی از آنها می توان اشاره کرد.

لیزر: در این روش پزشک با استفاده از دستگاه لیزر و استفاده از فرکانس رادیویی برای تحریک رشد کلاژن بدون از بین بردن لایه بیرونی پوست بهره می گیرد. اگرچه این روش در از بین بردن چین و چروک پوست موثر است اما به دلیل ایجاد احساس سوختگی، سوزش، تورم و آسیب پذیری پوست در مقابل نور خورشید مشکلاتی را ایجاد می کند.

بوتاکس: تزریق بوتاکس مناسب ترین شیوه برای افرادی است که به دنبال نتیجه گیری سریع و فوری هستند. با تزریق بوتاکس می توان سبب فلج شدن عضلات پوست و در نتیجه صورتی بی حالت شد در نتیجه میزان چین و چروک کاهش می یابد. این روش نیز به دلیل موقتی بودن نیاز تمدید در هر ۳ تا ۶ ماه مقرون به صرفه نیست.

تزریق چربی: با انتقال چربی از نواحی بدن که دارای چربی اضافه هستند مانند ران ها و تزریق چربی به نواحی دارای چین و چروک می توان موجب زیبایی شد. این روش به دلیل ایجاد درد در بیماران و هزینه آن مقرون به صرفه نمی باشد.

سلول درمانی: با پیشرفت علم در حوزه سلول درمانی و به دنبال آن استفاده از این علم در برطرف کردن چین و چروک های پوست، داشتن پوست شاداب و صاف در سنین بالا رویای دست یافتنی نخواهد بود. در این روش قطعه کوچکی از ناحیه پشت گوش بیمار برداشته می شود و بعد از جداسازی سلول های فیبروبلاست و تکثیر آنها به اندازه کافی به ناحیه چین تزریق می شود. این فرآیند به ۳ بار تزریق نیاز دارد بعد از سومین تزریق بهبود بتدریج در ناحیه چین و چروک رخ می دهد.

محصول رنیودرم سل